poniedziałek, 13 lutego 2012

Jak się dowiedzieć, co składa się na spadek?

Nie utrzymywaliśmy długo kontaktu z naszą ciocią mieszkającą na drugim końcu Polski. Ku naszemu zdziwieniu dowiedzieliśmy się, że żona została ustanowiona w testamencie przez ciocię jako jedyna spadkobierczyni. Jak się dowiedzieć, co składa się na spadek?

W sytuacji braku wiedzy jakie rzeczy i prawa majątkowe wchodzą w skład spadku, najbezpieczniejszym i zarazem polecanym Państwu wyjściem jest przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza. Rozwiązanie to jest korzystne z uwagi na ograniczenie Państwa odpowiedzialności jako spadkobierców za długi spadkowe. Należy zdawać sobie sprawę, że spadek może składać się nie tylko z  majątku, lecz także z długów, w tym długów hipotecznych obciążających nieruchomości, których wysokość może przewyższać wartość składników majątkowych. W takim wypadku przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza ogranicza odpowiedzialność spadkobiercy za długi do wartości spadku.

Odpowiednie oświadczenie o przyjęciu lub odrzuceniu spadku może nastąpić w ciągu 6 miesięcy od chwili uzyskania informacji o tytule swojego powołania do dziedziczenia. Natomiast brak takiego oświadczenia w powyższym terminie tożsamy jest z prostym przyjęciem spadku, którego konsekwencją, według Kodeksu cywilnego, jest  odpowiedzialność spadkobiercy za zobowiązania spadkodawcy bez ograniczeń całym swoim majątkiem.

Przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza skutkuje także znaczącym ułatwieniem w poszukiwaniu majątku wchodzącego w skład spadku, gdyż zgodnie z art. 644 Kodeksu postępowania cywilnego, sąd w takich wypadkach wydaje postanowienie o sporządzeniu spisu inwentarza. Spis ten jest sporządzany przez komornika sądowego właściwego według miejsca położenia rzeczy należących do spadkodawcy, umieszcza się w nim majątek spadkodawcy wraz z oznaczeniem wartości poszczególnych przedmiotów, a także długi spadkowe.

Artur Stosio

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Prosimy o pozostawienie komentarza w temacie posta. Jesteśmy wdzięczni za Państwa opinie.

W tym miejscu nie udzielamy indywidualnych porad prawnych. Jeśli jesteście Państwo zainteresowani pomocą prawną, prosimy o mailowy (blog@zdanowiczlegal.pl) lub telefoniczny (+22 525 84 44) kontakt z Kancelarią. Koszt pomocy prawnej uzależniony jest od stopnia skomplikowania, charakteru sprawy i nakładu pracy prawnika. Udzielamy także e-porady.

Posty są aktualne w dniu ich publikacji. Nie odpowiadamy za późniejsze zmiany prawa.