środa, 22 lutego 2012

Kiedy jest wymóg uzyskania daty pewnej? Jak można otrzymać datę pewną na dokumencie?

W poprzedniej naszej publikacji (tutaj) omawialiśmy znaczenie daty pewnej oraz wskazywaliśmy, jakie dokumenty można uznać za sporządzone z datą pewną. 

Dziś podamy przykłady wykorzystania daty pewnej w obrocie. 

Przede wszystkim pod sankcją nieważności formę daty pewnej zastrzega art. 329 Kodeksu cywilnego dla ustanowienia zastawu na prawie. Oznacza to, że w innej formie dokonany zastaw zwykły na prawie będzie nieważny. 

Zaś w kwestii zastrzeżenia daty pewnej dla obowiązywania poszczególnych skutków czynności jako przykład można wskazać art. 590 Kodeksu cywilnego, który dla skuteczności zastrzeżenia własności rzeczy sprzedanej wobec wierzycieli kupującego wymaga daty pewnej. 

Natomiast w przypadku umowy najmu z datą pewną zwiększona zostaje ochrona interesów najemcy w stosunku do najmu w zwykłej formie pisemnej, gdyż przy takiej formie umowy w przypadku zbycia przedmiotu najmu nabywcy nie przysługuje uprawnienie wypowiedzenia umowy najmu z zachowaniem ustawowych terminów wypowiedzenia jak ma to miejsce w przypadku formy pisemnej (art. 678 § 2 Kodeksu cywilnego). 

Dodatkowe skutki dla czynności z zachowaniem formy pisemnej z datą pewną wprowadzają także inne regulacje niż Kodeks cywilny np. Prawo upadłościowe i naprawcze – art. 101 ust. 2 stanowiący, iż umowa przeniesienia własności rzeczy, wierzytelności lub innego prawa zawarta w celu zabezpieczenia wierzytelności jest skuteczna wobec masy upadłości, jeżeli została zawarta w formie pisemnej z datą pewną. 

Poświadczenie daty pewnej można uzyskać w kancelarii notarialnej poprzez złożenie przez notariusza odpowiedniej pieczęci lub przez wzmiankę na dokumencie dokonaną przez organ administracji państwowej lub samorządowej. Jako przykłady tego typu wzmianki można wskazać potwierdzenie dokonania opłaty skarbowej lub datę zarejestrowania dokumentu. Koszt poświadczenia przez notariusza daty przedstawienia dokumentu wynosi 6 zł za każdą stronę. 

Artur Stosio 

prawnik
kontakt: blog@zdanowiczlegal.pl 

1 komentarz:

  1. Najlepiej skorzystać z usług Kancelarii Notarialnej Adama Żaby title="kancelaria notarialna">www.kancelaria-notariusz-debica.pl/> – świetny specjalista, który zna się na czynnościach notarialnych i nie tylko.

    OdpowiedzUsuń

Prosimy o pozostawienie komentarza w temacie posta. Jesteśmy wdzięczni za Państwa opinie.

W tym miejscu nie udzielamy indywidualnych porad prawnych. Jeśli jesteście Państwo zainteresowani pomocą prawną, prosimy o mailowy (blog@zdanowiczlegal.pl) lub telefoniczny (+22 525 84 44) kontakt z Kancelarią. Koszt pomocy prawnej uzależniony jest od stopnia skomplikowania, charakteru sprawy i nakładu pracy prawnika. Udzielamy także e-porady.

Posty są aktualne w dniu ich publikacji. Nie odpowiadamy za późniejsze zmiany prawa.