wtorek, 27 marca 2012

Kiedy można żądać wniesienia wkładów w spółce komandytowej?

Moment wniesienia wkładu przez wspólnika spółki komandytowej nie jest określony przepisami prawa. Jednakże nie ma przeszkód, aby wspólnicy w umowie spółki określili chwilę wniesienia wkładu i wydania jego przedmiotu spółce. W przypadku braku odpowiednich postanowień umowy, zastosowanie ma, na podstawie art. 2 Kodeksu spółek handlowych, zasada z art. 455 Kodeksu cywilnego, zgodnie z którą świadczenie powinno być spełnione niezwłocznie po wezwaniu dłużnika, w tym wypadku wspólnika, do jego wykonania. 

Wniesienia wkładów do spółki komandytowej może dochodzić sama spółka bądź w przypadku uchylania się od wniesienia wkładu przez komandytariusza, także komplementariusz spółki. Przy czym w doktrynie sygnalizowana jest trudność w wezwaniu do wniesienia wkładu komplementariusza, mogąca zaistnieć gdy w spółce jest tylko jeden komplementariusz, który z uwagi na prowadzenie przez niego spraw spółki i reprezentację Spółki nie będzie wzywał sam siebie do wykonania tego świadczenia. 

Artur Stosio 
prawnik 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Prosimy o pozostawienie komentarza w temacie posta. Jesteśmy wdzięczni za Państwa opinie.

W tym miejscu nie udzielamy indywidualnych porad prawnych. Jeśli jesteście Państwo zainteresowani pomocą prawną, prosimy o mailowy (blog@zdanowiczlegal.pl) lub telefoniczny (+22 525 84 44) kontakt z Kancelarią. Koszt pomocy prawnej uzależniony jest od stopnia skomplikowania, charakteru sprawy i nakładu pracy prawnika. Udzielamy także e-porady.

Posty są aktualne w dniu ich publikacji. Nie odpowiadamy za późniejsze zmiany prawa.