piątek, 5 kwietnia 2013

W jakiej wysokości należy się odszkodowanie za zajęcie działki pod słupy energetyczne

Jak już wspominaliśmy na naszym blogu (kliknij tutaj), w przypadku posadowienia na działce słupów energetycznych, właściciel może domagać się od zakładu energetycznego, oprócz usunięcia tych urządzeń, także wypłaty wynagrodzenia za bezumowne korzystanie z części gruntu, przez którą przebiegają linie energetyczne. 

Wysokość odszkodowania w takich przypadkach, zależy głownie od powierzchni tej części działki, która została zajęta przez urządzenia przesyłowe. Ustalenie takich danych wymaga sporządzenia szczegółowych map z naniesionymi urządzeniami, które pozwalałyby na określenie pasa energetycznego, przez który należy rozumieć teren znajdujący się bezpośrednio pod liniami energetycznymi oraz ten zajmowany przez słupy. Do tego można także doliczyć ewentualną drogę dojazdową do urządzeń, które muszą być przecież serwisowane, czego nie da czynić się bez wjazdu na teren nieruchomości odpowiedniego sprzętu. 

W następnej kolejności należy ustalić wysokość czynszu dzierżawnego za każdy metr zajmowanej powierzchni działki. Przy czym trzeba zaznaczyć, iż jego wysokość zależy przede wszystkim od wartości działki, na którą, co oczywiste, wpływa wiele czynników, tj. przeznaczenie gruntu oraz jego lokalizacja. Dokładną wysokość odszkodowania za każdy metr kwadratowy nieruchomości w przypadku procesu sądowego z reguły określa biegły rzeczoznawca, biorąc pod uwagę powyższe kryteria. 

Jednakże chcąc samodzielnie określić przybliżoną wysokość należnego odszkodowania warto posłużyć się stawkami czynszu dzierżawnego określanymi przez gminy dla poszczególnych rodzajów gruntów. Przyjmując przykładowo, że długość linii energetycznej na naszej nieruchomości wynosi 70 metrów, zaś średnia szerokość linii średniego napięcia to 3,5 metra, to powierzchnia pasa energetycznego wynosi 245 m2. Doliczając do tego powierzchnię drogi dojazdowej o długości 15 metrów i średniej szerokości 2,5 metra, łączna powierzchnia zajętej przez zakład energetyczny części działki wynosi 282,5 m2. Zakładając, że czynsz dzierżawny dla metra działki budowlanej wynosi 1 złoty miesięcznie, wysokość rocznego wynagrodzenia wynosiłaby 3.390 złotych. Należy pamiętać, że z uwagi na upływ terminu przedawnienia, możliwość dochodzenia wynagrodzenia praktycznie ograniczona jest do okresu dziesięciu lat. 

Artur Stosio 
prawnik
Aleksandra Dalecka
prawnik
kontakt: blog@zdanowiczlegal.pl 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Prosimy o pozostawienie komentarza w temacie posta. Jesteśmy wdzięczni za Państwa opinie.

W tym miejscu nie udzielamy indywidualnych porad prawnych. Jeśli jesteście Państwo zainteresowani pomocą prawną, prosimy o mailowy (blog@zdanowiczlegal.pl) lub telefoniczny (+22 525 84 44) kontakt z Kancelarią. Koszt pomocy prawnej uzależniony jest od stopnia skomplikowania, charakteru sprawy i nakładu pracy prawnika. Udzielamy także e-porady.

Posty są aktualne w dniu ich publikacji. Nie odpowiadamy za późniejsze zmiany prawa.