piątek, 28 sierpnia 2015

Zatrucie w hotelu/na wyjeździe/wycieczce/na imprezie turystycznej - czy warto po zatruciu w hotelu na wakacjach zgłosić się do lekarza?

Bardzo częstym negatywnym stanem jaki pojawia się na wakacjach jest zatrucie pokarmowe. Zdarza się to zarówno w standardzie wakacyjnym średnim, jak również „all inclusive”. Warunki pogodowe w kurortach, wady związane ze strukturą gastronomiczną hoteli, jak również brak lub nieprawidłowe działanie urządzeń chłodniczych powoduje, iż turyści borykają się z zatruciami pokarmowymi. Należy wskazać, iż czasem niedyspozycja nie wiąże się z wadami pokarmów lub obiektu, ale jest skutkiem reakcji organizmu na nowe warunki klimatyczne, podróż oraz zmianę diety. 

Istotne jest jednak, aby w sytuacjach, w których przyczyną zatrucia pokarmowego jest wadliwość po stronie organizatora, tą okoliczność zaznaczyć i udokumentować, dla skuteczności przyszłych ewentualnych roszczeń. Zepsute jedzenie jest bowiem wadą imprezy turystycznej, do której odnosi się również tabela frankfurcka, która bardzo często stanowi podstawę żądań odszkodowawczych turystów wobec biur podróży. Aby jednak odszkodowanie w tym zakresie zostało przyznane konieczne jest wykazania, iż pokarmy były w danym obiekcie turystycznym zepsute oraz jakie były ewentualne skutki tej okoliczności dla turysty. 

W przypadku gdy fakt zepsutych pokarmów doprowadzi do zatrucia pokarmowego uzasadnione jest, aby tą okoliczność zgłosić do organizatora wycieczki oraz administracji danego hotelu lub pensjonatu. Wówczas sam fakt zatrucia i jego przyczyny zostanie odnotowany. Nadto uzasadnione jest przede wszystkim dla potrzeb zdrowotnych, ale również dla potrzeb zgłaszanych roszczeń odszkodowawczych skonsultować swoją niedyspozycję z lekarzem. Skorzystanie z usług lekarza zabezpieczy bowiem fakt braku dalszych powikłań zdrowotnych, ale również karta wizyty stanowi silny dowód w postępowaniu odszkodowawczym, bowiem wprost potwierdza fakt i przyczynę zatrucia. 

Nie zawsze jednak poziom medycyny danego kraju turystycznego daje gwarancję uzyskania profesjonalnej pomocy w przypadku zatrucia pokarmowego, wówczas uzasadnione jest dokonanie analizy w zakresie miejsca wyjazdu pod tym kątem przed rozpoczęciem urlopu. Dzięki temu możliwe jest bowiem zabezpieczenie prawidłowej apteczki przez wyjazdem na urlop. W przypadku wystąpienia zatrucia wówczas można skorzystać z medykamentów zabranych z sobą, bez konieczności korzystania z pomocy lokalnej służby zdrowia. Przy czym ewentualne roszczenia odszkodowawcze wówczas nie zostaną utracone. Konieczne będzie jednak wykazanie, iż do zatrucia doszło, ustalenie z jakiej przyczyny oraz jakie środki zaradcze zostały podjęte.

Odpowiadając zatem na postawione pytanie należy wskazać, iż w przypadku zatrucia dla swojego bezpieczeństwa uzasadnione jest skorzystanie z pomocy lekarza, o ile odbycie wizyty nie naraża nas na większe niebezpieczeństwo, z uwagi na stan medyczny w danym kraju. Przy czym fakt odbycia lub braku odbycia wizyty lekarza nie wyłącza możliwości dochodzenia roszczeń od organizatora imprezy turystycznej z tytułu zatrucia pokarmowego. W takiej sytuacji odbycie wizyty u lekarza w sposób bezpośredni ułatwia wykazanie roszczenia odszkodowawczego, bowiem potwierdza fakt i przyczynę niedyspozycji. Z tej przyczyny zatem, o ile jest możliwe skorzystanie z pomocy lekarskiej w przypadku zatrucia w hotelu warto z takiej możliwości skorzystać zarówno na potrzeby zdrowotne, jak również postępowania odszkodowawczego. 

Paulina Adamczyk
adwokat
Kontakt: blog@zdanowiczlegal.pl 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Prosimy o pozostawienie komentarza w temacie posta. Jesteśmy wdzięczni za Państwa opinie.

W tym miejscu nie udzielamy indywidualnych porad prawnych. Jeśli jesteście Państwo zainteresowani pomocą prawną, prosimy o mailowy (blog@zdanowiczlegal.pl) lub telefoniczny (+22 525 84 44) kontakt z Kancelarią. Koszt pomocy prawnej uzależniony jest od stopnia skomplikowania, charakteru sprawy i nakładu pracy prawnika. Udzielamy także e-porady.

Posty są aktualne w dniu ich publikacji. Nie odpowiadamy za późniejsze zmiany prawa.