wtorek, 10 kwietnia 2012

Jak odwołać testament? Jak zmienić testament?

Zapisałam cały spadek na wnuka. Wnuk jednak wyemigrował i stracił zupełnie zainteresowanie moją osobą. Nie mam z nim kontaktu. Czy mogę zmienić testament na inną osobę? Jak to zrobić i czy muszę o tym poinformować wnuka? 

Zmiana woli w zakresie rozporządzenia swoim majątkiem na wypadek śmierci zgodnie z art. 943 Kodeksu cywilnego jest dopuszczalna w każdym czasie. Spadkodawca powinien wówczas wskazać wyraźnie swoją nową wolę w zakresie odwołania lub ewentualnej zmiany rozporządzenia majątkiem na wypadek śmierci. 

Odwołanie testamentu może być dokonane w dowolnej formie, powinno jedynie wyraźnie wskazywać na zmianę woli spadkodawcy. Spadkodawca może sporządzić nowy testament, w którym odwoła wcześniejszy testament, może dokonać zmian w testamencie, które pozbawią go ważności lub może dokonać zmian w istniejącym testamencie, które będą odzwierciedlały obecną wolę spadkodawcy. W przypadku natomiast, gdy spadkodawca sporządził nowy testament, w którym nie zawarł klauzuli z odwołaniem poprzednich testamentów, to zgodnie z art. 947 Kodeksu cywilnego odwołaniu ulegają jedynie te postanowienia poprzedniego testamentu, które są sprzeczne z nowym rozporządzeniem na wypadek śmierci. 

Odwołanie testamentu nie jest również uzależnione od zachowania określonej formy oraz nie musi nastąpić w takiej samej formie w jakiej był sporządzony testament, który spadkodawca chce odwołać. 

Skuteczność odwołania testamentu nie jest również uzależniona od poinformowania osoby trzeciej o dokonaniu tej czynności, odnosi się to zarówno do osoby uprawnionej z testamentu poprzedniego, jak również osoby uprawnionej z nowego ewentualnie sporządzonego testamentu. 

Paulina Adamczyk 
prawnik 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Prosimy o pozostawienie komentarza w temacie posta. Jesteśmy wdzięczni za Państwa opinie.

W tym miejscu nie udzielamy indywidualnych porad prawnych. Jeśli jesteście Państwo zainteresowani pomocą prawną, prosimy o mailowy (blog@zdanowiczlegal.pl) lub telefoniczny (+22 525 84 44) kontakt z Kancelarią. Koszt pomocy prawnej uzależniony jest od stopnia skomplikowania, charakteru sprawy i nakładu pracy prawnika. Udzielamy także e-porady.

Posty są aktualne w dniu ich publikacji. Nie odpowiadamy za późniejsze zmiany prawa.