wtorek, 22 maja 2012

Sprawa sądowa o odwołanie zarządu we wspólnocie

W poprzednim poście (czytaj tutaj) omówiłam, jak odwołać zarząd w drodze uchwały wspólnoty mieszkaniowej. Obecnie pragnę przedstawić, jak doprowadzić do odwołania zarządu z inicjatywy indywidualnego członka wspólnoty. 

Jeśli wspólnota nie podjęła uchwały o odwołaniu zarządu albo nie ma szans na takie odwołanie, istnieje sądowa możliwość „pozbycia się” dotychczasowego zarządu. 

I tak, o ile zarząd nie został powołany lub zarząd powołany nie wypełnia swoich obowiązków albo narusza zasady prawidłowej gospodarki, każdy z właścicieli może żądać ustanowienia przez sąd zarządcy przymusowego. Winien w tym celu zwrócić się do sądu ze stosownym wnioskiem. Sąd w postanowieniu o powołaniu zarządcy przymusowego określi obowiązki oraz zakres jego uprawnień. Poprzedni zarząd z chwilą prawomocności orzeczenia o powołaniu zarządcy przymusowego zostaje przez zastąpiony przez zarządcę ustanowionego przez sąd i traci swój status. 

Koszt wpisu sądowego od wnioseku o ustanowienie zarządcy przymusowego zgodnie z art. 39 ust. 2 pkt. 2 ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych z dnia 28 lipca 2005 roku (Dz. U. Nr 90, poz. 594 z zm.) wynosi 100,00 złotych. Pismo to jest opłacane przez składającego taki wniosek, chyba, że uzyska zwolnienie z kosztów sądowych. 

Ustanowiony zarządca przymusowy zostanie odwołany przez sąd, jeśli ustaną przyczyny jego powołania. 

Paulina Adamczyk 
prawnik 
kontakt: blog@zdanowiczlegal.pl 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Prosimy o pozostawienie komentarza w temacie posta. Jesteśmy wdzięczni za Państwa opinie.

W tym miejscu nie udzielamy indywidualnych porad prawnych. Jeśli jesteście Państwo zainteresowani pomocą prawną, prosimy o mailowy (blog@zdanowiczlegal.pl) lub telefoniczny (+22 525 84 44) kontakt z Kancelarią. Koszt pomocy prawnej uzależniony jest od stopnia skomplikowania, charakteru sprawy i nakładu pracy prawnika. Udzielamy także e-porady.

Posty są aktualne w dniu ich publikacji. Nie odpowiadamy za późniejsze zmiany prawa.