W poprzednim poście (czytaj tutaj) omówiłam, jak odwołać zarząd w drodze uchwały wspólnoty mieszkaniowej. Obecnie pragnę przedstawić, jak doprowadzić do odwołania zarządu z inicjatywy indywidualnego członka wspólnoty.
Jeśli wspólnota nie podjęła uchwały o odwołaniu zarządu albo nie ma szans na takie odwołanie, istnieje sądowa możliwość „pozbycia się” dotychczasowego zarządu.
I tak, o ile zarząd nie został powołany lub zarząd powołany nie wypełnia swoich obowiązków albo narusza zasady prawidłowej gospodarki, każdy z właścicieli może żądać ustanowienia przez sąd zarządcy przymusowego. Winien w tym celu zwrócić się do sądu ze stosownym wnioskiem. Sąd w postanowieniu o powołaniu zarządcy przymusowego określi obowiązki oraz zakres jego uprawnień. Poprzedni zarząd z chwilą prawomocności orzeczenia o powołaniu zarządcy przymusowego zostaje przez zastąpiony przez zarządcę ustanowionego przez sąd i traci swój status.
Koszt wpisu sądowego od wnioseku o ustanowienie zarządcy przymusowego zgodnie z art. 39 ust. 2 pkt. 2 ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych z dnia 28 lipca 2005 roku (Dz. U. Nr 90, poz. 594 z zm.) wynosi 100,00 złotych. Pismo to jest opłacane przez składającego taki wniosek, chyba, że uzyska zwolnienie z kosztów sądowych.
Ustanowiony zarządca przymusowy zostanie odwołany przez sąd, jeśli ustaną przyczyny jego powołania.
Paulina Adamczyk
prawnik
kontakt: blog@zdanowiczlegal.pl
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Prosimy o pozostawienie komentarza w temacie posta. Jesteśmy wdzięczni za Państwa opinie.
W tym miejscu nie udzielamy indywidualnych porad prawnych. Jeśli jesteście Państwo zainteresowani pomocą prawną, prosimy o mailowy (blog@zdanowiczlegal.pl) lub telefoniczny (+22 525 84 44) kontakt z Kancelarią. Koszt pomocy prawnej uzależniony jest od stopnia skomplikowania, charakteru sprawy i nakładu pracy prawnika. Udzielamy także e-porady.
Posty są aktualne w dniu ich publikacji. Nie odpowiadamy za późniejsze zmiany prawa.