wtorek, 3 lipca 2012

Granice wolności wypowiedzi radnego

Radny nie korzysta ze szczególnej ochrony związanej z wolnością słowa, takiej jaka przykładowo przysługuje polskim parlamentarzystom. W związku z tym nie potrzeba zgody żadnego organu gminnego na pociągnięcie radnego do odpowiedzialności za nadużycie wolności słowa. Szczególne uprzywilejowania radnego zostały bowiem ukształtowane stosunkowo wąsko w art. 25 ustawy o samorządzie gminnym. Mianowicie przyznana mu została ochrona jak funkcjonariuszowi publicznemu oraz szczególna ochrona stosunku pracy. Nie korzysta jednak ze wzmożonej ochrony wolności słowa. 

Przykładowo, jeżeli radny podczas sesji rady gminy narusza cudze dobra osobiste, nawet jeśli ma to związek z tematem obrad, podmiot, którego dobra zostały naruszone, może skierować sprawę do sądu bez konieczności występowania o uchylenie immunitetu, gdyż takowy radnemu nie przysługuje w zakresie wolności słowa. 

Aleksandra Dalecka 
adwokat 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Prosimy o pozostawienie komentarza w temacie posta. Jesteśmy wdzięczni za Państwa opinie.

W tym miejscu nie udzielamy indywidualnych porad prawnych. Jeśli jesteście Państwo zainteresowani pomocą prawną, prosimy o mailowy (blog@zdanowiczlegal.pl) lub telefoniczny (+22 525 84 44) kontakt z Kancelarią. Koszt pomocy prawnej uzależniony jest od stopnia skomplikowania, charakteru sprawy i nakładu pracy prawnika. Udzielamy także e-porady.

Posty są aktualne w dniu ich publikacji. Nie odpowiadamy za późniejsze zmiany prawa.