wtorek, 18 września 2012

Co to w zasadzie znaczy „spółka w likwidacji”?

Spółka w likwidacji jest określeniem dotyczącym najczęściej w obrocie spółek z o.o. i spółek akcyjnych. Zgodnie z art. 274 Kodeksu spółek handlowych likwidację sp. z o.o. prowadzi się pod firmą spółki z dodaniem oznaczenia w „w likwidacji”. Analogiczny przepis, zawarty w art. 461 Kodeksu spółek handlowych, dotyczy spółki akcyjnej. Taką regulację odnajdziemy jednak także odnośnie spółki komandytowo – akcyjnej, komandytowej, partnerskiej oraz jawnej. 

W praktyce dla wierzyciela tych spółek powinno to stanowić ostrzeżenie, że spółka lada chwila może zostać wykreślona z rejestru i zakończyć swój byt prawny. Może to skomplikować w znacznym stopniu dochodzenie od tych podmiotów roszczeń. Jest to zatem najwyższa pora, by upewnić się czy spółka wciąż jest wpisana w KRS i zgłosić swoje roszczenia, jak także ewentualnie wystąpić na drogę sądową. 

Aleksandra Dalecka 
adwokat 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Prosimy o pozostawienie komentarza w temacie posta. Jesteśmy wdzięczni za Państwa opinie.

W tym miejscu nie udzielamy indywidualnych porad prawnych. Jeśli jesteście Państwo zainteresowani pomocą prawną, prosimy o mailowy (blog@zdanowiczlegal.pl) lub telefoniczny (+22 525 84 44) kontakt z Kancelarią. Koszt pomocy prawnej uzależniony jest od stopnia skomplikowania, charakteru sprawy i nakładu pracy prawnika. Udzielamy także e-porady.

Posty są aktualne w dniu ich publikacji. Nie odpowiadamy za późniejsze zmiany prawa.