czwartek, 25 kwietnia 2013

Ochrona danych osobowych przedsiębiorców


Zgodnie z art. 6 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 roku o ochronie danych osobowych za dane osobowe uważa się wszelkie informacje dotyczące zidentyfikowanej lub możliwej do zidentyfikowania osoby fizycznej. Ochronie więc a contrario nie podlegają ci przedsiębiorcy, którzy nie są osobami fizycznymi. Danych osobowych nie ma zatem np. spółka akcyjna czy z ograniczoną odpowiedzialnością, a dane jej dotyczące o charakterze newralgicznym chronione są na podstawie innych przepisów, przede wszystkim regulujących tajemnicę przedsiębiorstwa. 

Przed zmianami w prawie, które weszły w życie w 2011 roku ochronie nie podlegały dane osobowe przedsiębiorców prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą w zakresie ujawnionym w ewidencji, gdyż uchylone obecnie przepisy ustawy Prawo działalności gospodarczej wyłączały dane zawarte w ewidencji działalności gospodarczej spod ustawy o ochronie danych osobowych. W obecnym stanie prawnym, tj. w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej takiego wyłączenia brak, a zatem podlegają one ochronie dotyczącej danych osobowych. Ciekawą interpretację przepisów w tym zakresie przez GIODO odnośnie rejestracji zbiorów danych osobowych znajdziecie Państwo klikając tutaj

Aleksandra Dalecka
prawnik
Kontakt: blog@zdanowiczlegal.plBrak komentarzy:

Prześlij komentarz

Prosimy o pozostawienie komentarza w temacie posta. Jesteśmy wdzięczni za Państwa opinie.

W tym miejscu nie udzielamy indywidualnych porad prawnych. Jeśli jesteście Państwo zainteresowani pomocą prawną, prosimy o mailowy (blog@zdanowiczlegal.pl) lub telefoniczny (+22 525 84 44) kontakt z Kancelarią. Koszt pomocy prawnej uzależniony jest od stopnia skomplikowania, charakteru sprawy i nakładu pracy prawnika. Udzielamy także e-porady.

Posty są aktualne w dniu ich publikacji. Nie odpowiadamy za późniejsze zmiany prawa.