środa, 8 lutego 2012

Czy konkubina bądź konkubent dziedziczy jeśli nie został sporządzony testament?

W swojej praktyce sądowej spotkałam się z poglądami klientów czy przeciwników procesowych, że konkubenci dziedziczą po sobie nawet jeśli nie był sporządzony testament. W jednym przypadku było to dodatkowo wzbogacone informacją, że aby takie dziedziczenie nastąpiło, konkubinat musi trwać co najmniej 5 lat. Jest to pogląd całkowicie błędny i nieuzasadniony przepisami. 

Kodeks cywilny zawiera szczegółowe wyliczenie osób, które dziedziczą w przypadku, gdy spadkodawca nie pozostawił po sobie testamentu. Jest to tak zwane dziedziczenie ustawowe. Z jego regułami możemy zapoznać się w art. 931 i następnych Kodeksu cywilnego. Ustawodawca nie przewidział ustawowego dziedziczenia przez konkubenta, niezależnie od tego, ile trwał związek konkubencki. Jeśli chcemy, by konkubent po nas dziedziczył, sporządźmy po prostu testament na jego rzecz. 

Inną kwestią jest rozliczenie spadkobierców ustawowych z konkubentem. Często zdarza się bowiem, że w związku konkubenckim pewne przedmioty kupowane są na współwłasność, ze środków każdego z konkubentów. Jeśli konkubent to udowodni, to oczywiście jego udział w danej rzeczy kupionej wspólnie ze spadkodawcą nie podlega dziedziczeniu. Spadkobiercy ustawowi staną się wraz z konkubentem współwłaścicielem danej rzeczy. Każdy ze współwłaścicieli będzie mógł żądać zniesienia współwłasności. 


Aleksandra Dalecka
adwokat


kontakt: blog@zdanowiczlegal.pl 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Prosimy o pozostawienie komentarza w temacie posta. Jesteśmy wdzięczni za Państwa opinie.

W tym miejscu nie udzielamy indywidualnych porad prawnych. Jeśli jesteście Państwo zainteresowani pomocą prawną, prosimy o mailowy (blog@zdanowiczlegal.pl) lub telefoniczny (+22 525 84 44) kontakt z Kancelarią. Koszt pomocy prawnej uzależniony jest od stopnia skomplikowania, charakteru sprawy i nakładu pracy prawnika. Udzielamy także e-porady.

Posty są aktualne w dniu ich publikacji. Nie odpowiadamy za późniejsze zmiany prawa.