wtorek, 6 marca 2012

Kiedy potrzebny jest notariusz do odbycia zgromadzeń wspólników w sp. z o.o.?

Obowiązek zaprotokołowania uchwał zgromadzenia wspólników spółki z ograniczoną odpowiedzialnością wynika z poszczególnych przepisów Kodeksu spółek handlowych („ksh”) i można określić go jako wyjątek od zasady sporządzania protokołu w zwykłej formie pisemnej. 

Po pierwsze należy pamiętać, że umowa spółki z o.o. powinna zostać sporządzona w formie aktu notarialnego. Konsekwentnie wiec, zgodnie z art. 255 § 3 ksh, uchwała zgromadzenia wspólników w przedmiocie zmiany umowy spółki, również powinna być umieszczona w protokole sporządzonym przez notariusza. 

Kolejnym przykładem uchwał zgromadzenia wspólników, dla których ksh przewiduje formę notarialną, są uchwały o rozwiązaniu spółki oraz o przeniesieniu siedziby spółki za granicę, a także o obniżeniu kapitału w zw. z tzw. umorzeniem automatycznym. 

Artur Stosio

prawnik 
Kontakt: blog@zdanowiczlegal.pl

3 komentarze:

 1. Krótko i na temat, bardzo przydatny post.
  Podobny post o notariuszach na zebraniach wspólników czytałem na http://www.notariuszlesniak.pl/czynnosci.html

  Pozdrawiam Łukasz

  OdpowiedzUsuń
 2. Usługi notarialne? Polecam www.notariusz-lukasik.pl/ - świetna kancelaria.

  OdpowiedzUsuń
 3. Najlepsze usługi notarialne? Stawiam na www.notariusz-lukasik.pl/ - świetna kancelaria.

  OdpowiedzUsuń

Prosimy o pozostawienie komentarza w temacie posta. Jesteśmy wdzięczni za Państwa opinie.

W tym miejscu nie udzielamy indywidualnych porad prawnych. Jeśli jesteście Państwo zainteresowani pomocą prawną, prosimy o mailowy (blog@zdanowiczlegal.pl) lub telefoniczny (+22 525 84 44) kontakt z Kancelarią. Koszt pomocy prawnej uzależniony jest od stopnia skomplikowania, charakteru sprawy i nakładu pracy prawnika. Udzielamy także e-porady.

Posty są aktualne w dniu ich publikacji. Nie odpowiadamy za późniejsze zmiany prawa.