czwartek, 5 kwietnia 2012

Jak zapisać samochód w testamencie?

Wspólnie z przyjaciółką spędzamy dużo czasu podróżując. Nie chcę pozbawiać spadku rodziny, ale zależy mi, żeby samochód po mojej śmierci ze względów sentymentalnych dostała moja przyjaciółka. Czy mogę się umówić z moją przyjaciółką, że mój samochód przejdzie na jej własność na wypadek śmierci? Jak skutecznie zabezpieczyć by samochód stał się jej własnością? 

W tym przypadku warto skorzystać z zapisu windykacyjnego, który jest nowa instytucją polskiego prawa spadkowego, wprowadzoną nowelizacją Kodeksu cywilnego, która weszła w życie 23 października 2011 roku. Zapis windykacyjny pozwala na przekazanie konkretnej osobie wskazanej w testamencie własności rzeczy już z chwilą otwarcia spadku, czyli śmierci spadkodawcy. Uczyniony w ten sposób zapis nie pozbawia możliwości dziedziczenia członków rodziny, którzy mogą objąć spadek na podstawie innych zawartych w testamencie rozporządzeń bądź na zasadach określonych w Kodeksie cywilnym. 

Przedmiot zapisu windykacyjnego nie wchodzi w skład masy spadkowej, czyli ogółu majątku podlegającemu podziałowi na poszczególnych spadkobierców, co stanowi dodatkową gwarancję, że samochód trafi do zapisobiorcy. Nabycie przez zapisobiercę własności przedmiotu objętego zapisem windykacyjnym wymaga potwierdzenia, bądź to w formie sądowego postanowienia o nabyciu spadku bądź poświadczenia sporządzonego przez notariusza. Po uzyskaniu takiego potwierdzenia zapisobierca, w sytuacji gdy przedmiot zapisu nie został mu dobrowolnie wydany przez jego obecnego posiadacza, w tym spadkobiercy, może dochodzić ochrony swojej własności i wydania danej rzeczy lub prawa na drodze sądowej. 

Należy zaznaczyć, że dla ważności zapisu windykacyjnego konieczne jest umieszczenie go w testamencie sporządzonym w formie aktu notarialnego. 

Artur Stosio 
prawnik 

1 komentarz:

Prosimy o pozostawienie komentarza w temacie posta. Jesteśmy wdzięczni za Państwa opinie.

W tym miejscu nie udzielamy indywidualnych porad prawnych. Jeśli jesteście Państwo zainteresowani pomocą prawną, prosimy o mailowy (blog@zdanowiczlegal.pl) lub telefoniczny (+22 525 84 44) kontakt z Kancelarią. Koszt pomocy prawnej uzależniony jest od stopnia skomplikowania, charakteru sprawy i nakładu pracy prawnika. Udzielamy także e-porady.

Posty są aktualne w dniu ich publikacji. Nie odpowiadamy za późniejsze zmiany prawa.