środa, 31 października 2012

Jak umorzyć dobrowolnie udziały?

Przede wszystkim umorzenie udziałów dotyczy kapitału zakładowego spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Aby było możliwe, nie wystarczy w przypadku dobrowolnego umorzenia, sama zgoda zainteresowanego wspólnika. Przede wszystkim możliwość umorzenia udziałów powinna wynikać z umowy założycielskiej spółki. Jeśli nie ma tam takich postanowień, najpierw należy podjąć uchwałę o jej zmianie i zarejestrować ją w KRS, a następnie dopiero przystąpić do umarzania udziałów. 

Dobrowolne umorzenie udziałów następuje w drodze umowy zawieranej między spółką a wspólnikiem. Powinna zostać także podjęta uchwała, w której Zgromadzenie Wspólników aprobuje umorzenie, określa jego podstawę prawną i wysokość wynagrodzenia za umorzone udziały (wcześniej ustaloną ze wspólnikiem, by doprowadzić do umorzenia), przy czym za zgodą wspólnika umorzenie może nastąpić bez wynagrodzenia. Panują różne poglądy, w jakiej kolejności te czynności winny być dokonywane. Najczęściej w praktyce zawierana jest warunkowa umowa nabycia udziałów celem umorzenia, przy czym warunkiem jest podjęcie uchwały o umorzeniu i ew. obniżeniu kapitału zakładowego spółki i zmianie umowy spółki (gdy umorzenie nie następuje z czystego zysku). 

Aleksandra Dalecka 
adwokat 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Prosimy o pozostawienie komentarza w temacie posta. Jesteśmy wdzięczni za Państwa opinie.

W tym miejscu nie udzielamy indywidualnych porad prawnych. Jeśli jesteście Państwo zainteresowani pomocą prawną, prosimy o mailowy (blog@zdanowiczlegal.pl) lub telefoniczny (+22 525 84 44) kontakt z Kancelarią. Koszt pomocy prawnej uzależniony jest od stopnia skomplikowania, charakteru sprawy i nakładu pracy prawnika. Udzielamy także e-porady.

Posty są aktualne w dniu ich publikacji. Nie odpowiadamy za późniejsze zmiany prawa.