środa, 19 grudnia 2012

Kiedy przysługuje nieruchomość zamienna przy wywłaszczeniu?

Regulacja wywłaszczenia zawarta w ustawie o gospodarce nieruchomościami przewiduje obligatoryjny etap w postaci rokowań, poprzedzający wszczęcie procedury wywłaszczeniowej. Rokowania te mają doprowadzić do odkupu w drodze umowy potrzebnej nieruchomości. Art. 114 ust. 1 tej ustawy przewiduje też, iż w czasie rokowań może zostać złożona oferta nieruchomości zamiennej. To rozwiązanie wydaje się być dość istotne obecnie w związku z dużymi zaległościami w wypłacaniu odszkodowań za wywłaszczone nieruchomości i brakiem środków w budżecie na takie odszkodowania. 

Nieruchomość zamienną przyznaje się z zasobu nieruchomości Skarbu Państwa, jeżeli wywłaszczenie następuje na rzecz Skarbu Państwa, lub z zasobu nieruchomości odpowiedniej jednostki samorządu terytorialnego, jeżeli wywłaszczenie następuje na rzecz tej jednostki. Nieruchomość zamienna może być przyznana w porozumieniu z Prezesem Agencji Nieruchomości Rolnych, z Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa, jeżeli wywłaszczenie następuje na rzecz Skarbu Państwa. Organ nie ma obowiązku zaproponowania nieruchomości zamiennej, może zawsze zdecydować się na wypłatę odszkodowania. Również właściciel nie ma roszczenia o przyznanie nieruchomości zamiennej. 

Do przyznania nieruchomości zamiennej zamiast odszkodowania gotówkowego potrzebna jest zgoda właściciela, w braku takiej zgody organ musi wypłacić odszkodowanie. 

Przeniesienie praw do nieruchomości zamiennej na rzecz osoby, której zostało przyznane odszkodowanie, następuje z dniem, w którym decyzja o wywłaszczeniu stała się ostateczna. Decyzja ta stanowi podstawę do dokonania wpisu w księdze wieczystej. 

Nieruchomość zamienna może mieć wartość niższą niż nieruchomość wywłaszczana, wówczas właścicielowi przysługuje dopłata w ramach odszkodowania. 


Aleksandra Dalecka 
adwokat 

2 komentarze:

  1. Dziękuję, właśnie potrzebowałem info o takim rodzaju nieruchomosci

    OdpowiedzUsuń
  2. Naprawdę świetnie napisane. Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń

Prosimy o pozostawienie komentarza w temacie posta. Jesteśmy wdzięczni za Państwa opinie.

W tym miejscu nie udzielamy indywidualnych porad prawnych. Jeśli jesteście Państwo zainteresowani pomocą prawną, prosimy o mailowy (blog@zdanowiczlegal.pl) lub telefoniczny (+22 525 84 44) kontakt z Kancelarią. Koszt pomocy prawnej uzależniony jest od stopnia skomplikowania, charakteru sprawy i nakładu pracy prawnika. Udzielamy także e-porady.

Posty są aktualne w dniu ich publikacji. Nie odpowiadamy za późniejsze zmiany prawa.