piątek, 24 maja 2013

Jak skonstruować politykę prywatności?

W jednym z wcześniejszych postów (kliknij tutaj), doradzałam, jak przygotować regulamin na stronę internetową sklepu i kiedy w ogóle jest on obowiązkowy. Dziś parę słów odnośnie tzw. polityki prywatności. 

Przede wszystkim warto podkreślić, iż w przeciwieństwie do regulaminu, który w pewnych przypadkach bywa obowiązkowy, polityka prywatności nie jest dokumentem obowiązkowym. Swoista moda na publikowanie polityki prywatności wzięła się zapewne z serwisów anglojęzycznych. Czym jest bowiem polityka prywatności? Niczym innym, jak zestawem zobowiązań administratora strony do zgodnego z prawem przestrzegania przepisów o ochronie danych osobowych. Przepisów tych i tak jesteśmy zobowiązani przestrzegać, bez względu na to, czy zobowiążemy się do tego na stronie internetowej czy też nie. Jeśli zatem dokument polityki prywatności zostanie skonstruowany w sposób niezgodny z polskim prawem, to niepotrzebnie narażamy się tylko na kłopoty prawne. W takiej sytuacji lepiej by było w ogóle nie umieszczać polityki prywatności na naszej stronie. 

Pierwszą wskazówką zatem jest skonstruowanie polityki prywatności zgodnie z ustawą o ochronie danych osobowych. Nasze obowiązki na podstawie tej ustawy, najogólniej ujmując, sprowadzają się do poinformowania osoby, której dane będą zbierane i przetwarzane, m.in. o celu zbierania danych i sposobach ich przetwarzania, o rodzajach zabezpieczenia danych oraz o prawach, jakie im przysługują w związku z przetwarzaniem ich danych osobowych. Z naszego doświadczenia wynika, iż często zapisy te są niestety nieprecyzyjne lub różnią się w stosunku do ww. ustawy (czasem nawet w szczegółach, które mają jednak olbrzymie znaczenie prawne i zmieniają sens obowiązku w sposób sprzeczny z prawem). Naraża to na zarzut naruszenia przepisów o ochronie danych osobowych i poważne konsekwencje z tym związane. Zgodnie z zasadą "lepiej zapobiegać niż leczyć" sprawdzamy dla naszych klientów prawidłowość przygotowanych dokumentów polityki prywatności lub sami je przygotowujemy. 

Po drugie, należy zwrócić uwagę, że choć najczęściej polityka prywatności jest osobnym dokumentem, nie ma jednak przeciwwskazań by stanowiła ona po prostu część regulaminu serwisu internetowego. 

Po trzecie popularne jest umieszczanie w polityce prywatności swoistych deklaracji np. o poważnym traktowaniu ochrony danych osobowych przez daną firmę itp. Deklaracje te nie są oczywiście zakazane, ale również powinny być skonsultowane z prawnikiem, gdyż mogą rodzić różne skutki prawne. 

Aleksandra Dalecka 
prawnik
Kontakt: blog@zdanowiczlegal.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Prosimy o pozostawienie komentarza w temacie posta. Jesteśmy wdzięczni za Państwa opinie.

W tym miejscu nie udzielamy indywidualnych porad prawnych. Jeśli jesteście Państwo zainteresowani pomocą prawną, prosimy o mailowy (blog@zdanowiczlegal.pl) lub telefoniczny (+22 525 84 44) kontakt z Kancelarią. Koszt pomocy prawnej uzależniony jest od stopnia skomplikowania, charakteru sprawy i nakładu pracy prawnika. Udzielamy także e-porady.

Posty są aktualne w dniu ich publikacji. Nie odpowiadamy za późniejsze zmiany prawa.