poniedziałek, 17 czerwca 2013

Ustanowienie spadkobiercy pod warunkiem

Zasadniczo polskie prawo spadkowe nie pozwala na ustanowienie spadkobiercy z zastrzeżeniem warunku lub terminu. 

Zgodnie z art. 962 Kodeksu cywilnego powołanie spadkobiercy z zastrzeżeniem warunku lub terminu powoduje, iż zastrzeżony warunek lub termin traktuje się jak nieistniejący. Wobec czego spadkobierca taki powołany jest tak jakby żaden warunek lub termin nie został wskazany przez spadkodawcę. 

Jednak w sytuacji, w której z testamentu lub okoliczności faktycznych wynika, że bez zastrzeżenia warunku lub terminu dany spadkobierca nie zostałby powołany do spadku, takie powołanie jest nieważne. 

Przepisów o zastrzeżeniu warunku lub terminu przy powołaniu spadkobiercy nie stosuje się, o ile ziszczenie lub nieziszczenie warunku lub nadejście terminu nastąpiło przed śmiercią spadkodawcy. Wówczas zastrzeżenie warunku lub terminu nie ma żadnego wpływu na powołanie danej osoby do spadku. Powołanie, o ile nie jest obarczone innymi wadami prawnymi, jest zatem w pełni skuteczne. 

Paulina Adamczyk 
prawnik
Kontakt: blog@zdanowiczlegal.pl 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Prosimy o pozostawienie komentarza w temacie posta. Jesteśmy wdzięczni za Państwa opinie.

W tym miejscu nie udzielamy indywidualnych porad prawnych. Jeśli jesteście Państwo zainteresowani pomocą prawną, prosimy o mailowy (blog@zdanowiczlegal.pl) lub telefoniczny (+22 525 84 44) kontakt z Kancelarią. Koszt pomocy prawnej uzależniony jest od stopnia skomplikowania, charakteru sprawy i nakładu pracy prawnika. Udzielamy także e-porady.

Posty są aktualne w dniu ich publikacji. Nie odpowiadamy za późniejsze zmiany prawa.