środa, 27 listopada 2013

Zmiany w opodatkowaniu spółek komandytowo-akcyjnych


Zgodnie z przyjętym przez Sejm w dniu 8 listopada 2013 roku, projektem ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o podatku tonażowym, podatkiem CIT zostaną objęte spółki komandytowo-akcyjne. Oznacza to, że obowiązek zapłaty podatku będzie istniał zarówno na poziomie spółek komandytowo-akcyjnych, jak i na poziomie jej komplementariuszy oraz akcjonariuszy. Warto zauważyć, że wbrew rządowemu projektowi spod opodatkowania podatkiem CIT, na skutek poprawek Senatu, nadal zostały wyłączone spółki komandytowe. 

Aby uchwalone przez parlament zmiany weszły w życie od dnia 1 stycznia 2014 roku, ustawa nowelizująca powinna zostać podpisana przez Prezydenta i opublikowana w Dzienniku Ustaw przed dniem 30 listopada 2013 roku. Podpisanie ustawy miało miejsce w dniu wczorajszym.

Istnieje jednak możliwość stosowania przez spółki komandytowo-akcyjne obecnych przepisów także w 2014 roku, pod warunkiem, że rok obrotowy takiej spółki rozpocznie się przed dniem 31 grudnia 2013 roku, przy czym nie dotyczy to spółek, które powstały lub których rok obrotowy uległ zmianie po wejściu w życie omawianych przepisów. 

Artur Stosio
prawnik 
kontakt: blog@zdanowiczlegal.pl 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Prosimy o pozostawienie komentarza w temacie posta. Jesteśmy wdzięczni za Państwa opinie.

W tym miejscu nie udzielamy indywidualnych porad prawnych. Jeśli jesteście Państwo zainteresowani pomocą prawną, prosimy o mailowy (blog@zdanowiczlegal.pl) lub telefoniczny (+22 525 84 44) kontakt z Kancelarią. Koszt pomocy prawnej uzależniony jest od stopnia skomplikowania, charakteru sprawy i nakładu pracy prawnika. Udzielamy także e-porady.

Posty są aktualne w dniu ich publikacji. Nie odpowiadamy za późniejsze zmiany prawa.