środa, 15 października 2014

Emisja obligacji w spółce a finansowanie przez kredyt

W poprzednim poście (kliknij tutaj) omówiliśmy powody, dla których spółki emitują obligacje własne. Dziś porównamy wady i zalety emisji obligacji w stosunku do zaciągnięcia kredytu.

Przede wszystkim przy emisji obligacji własnych z oczywistych powodów odpada badanie zdolności kredytowej, jak to ma miejsce w bankach przed udzieleniem kredytu. Wyemitować obligację mogą nawet zatem te podmioty, które kredytu by nie uzyskały na dany cel. Należy jednak zawsze mieć na uwadze, iż zaciągając zobowiązanie z obligacji trzeba mieć możliwość jego spłaty. Jeśli emitujemy obligacje, wiedząc, iż nie będziemy w stanie ich spłacić, narażamy się nawet na odpowiedzialność karną z tytułu tzw. oszustwa. W przestępstwie tym jest istotny zamiar jego popełnienia, jednak zamiar ten bada się poprzez kryteria obiektywne, tj. między innymi przez badanie czy podmiot dysponował środkami na spłacenie zobowiązania. Oczywiście przy emisji obligacji w spółkach istotne będzie też wskazanie osoby, która z tego tytułu odpowiada, ale to już zagadnienia natury karnej, które mogą być przedmiotem analizy i porady prawnej ze strony Kancelarii

Zaletą obligacji może być pozyskanie środków finansowych od wielu podmiotów, co pozwala także na mniejsze ich zaangażowanie finansowe - mogą przeznaczyć na to mniejsze kwoty. Kredyt udziela z reguły bank, czasem konsorcjum banków, nadto może być ograniczony przez tzw. limity zaangażowania.

W przypadku zobowiązania obligacyjnego to emitent decyduje o oprocentowaniu i terminach spłaty, w przeciwieństwie do kredytu, gdzie bank proponuje pewien produkt bankowy, a pole do negocjacji z reguły pozostaje nie za duże. Oczywiście w przypadku obligacji winna być ona na tyle atrakcyjna, by znalazła nabywców.

Zarówno w przypadku emisji obligacji jak i kredytu trzeba się liczyć z pewnymi kosztami do poniesienia. Emisja obligacji może być zorganizowana jednak w sposób mniej kosztowny niż wszystkie opłaty bankowe (zapytaj o wycenę Kancelarię).

Aleksandra Dalecka
adwokat

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Prosimy o pozostawienie komentarza w temacie posta. Jesteśmy wdzięczni za Państwa opinie.

W tym miejscu nie udzielamy indywidualnych porad prawnych. Jeśli jesteście Państwo zainteresowani pomocą prawną, prosimy o mailowy (blog@zdanowiczlegal.pl) lub telefoniczny (+22 525 84 44) kontakt z Kancelarią. Koszt pomocy prawnej uzależniony jest od stopnia skomplikowania, charakteru sprawy i nakładu pracy prawnika. Udzielamy także e-porady.

Posty są aktualne w dniu ich publikacji. Nie odpowiadamy za późniejsze zmiany prawa.