Zawieszenie postępowania egzekucyjnego lub innego postępowania zmierzającego do przymusowego wykonania roszczenia jest możliwie. Kodeks postępowania cywilnego w art. 755 § 1 pkt. 3 przewiduje bowiem taką formę zabezpieczenia dla roszczeń innych niż roszczenia pieniężne.
Wniosek o zabezpieczenie roszczenia poprzez zawieszenie postępowania egzekucyjnego jest zasadny w sytuacji, w której toczy się już postępowanie egzekucyjne lub została nadana wyrokowi klauzula wykonalności, a wnioskodawca wytoczył lub planuje wytoczyć powództwo przeciwegzekucyjne, celem pozbawienia tytułu wykonawczego klauzuli wykonalności.
Zawarcie wniosku o zabezpieczenie poprzez zawieszenie postępowania egzekucyjnego w pozwie przeciwegzekucyjnym jest bardzo istotne, bowiem, w przypadku braku takiego wniosku postępowanie egzekucyjne będzie toczyć się nadal, pomimo złożonego powództwa przeciwegzekucyjnego. W przypadku wyegzekwowania roszczenia objętego tytułem wykonawczym, sąd w wyroku oddali powództwo, nawet o ile będą zachodziły przesłanki do pozbawienia tytułu wykonawczego klauzuli wykonalności i zasądzi od powoda na rzecz pozwanego – wierzyciela koszty postępowania sądowego.
Również orzecznictwo Sądu Najwyższego i sądów apelacyjnych wskazuje, iż pozbawienie klauzuli wykonalności tytułu wykonawczego jest możliwe dopóki roszczenie nie zostało skutecznie wyegezkowane (Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 4 kwietnia 2002 roku w sprawie I PKN 197/01 oraz wyrok Sądu Apelacyjnego w Poznaniu z dnia 22 lipca 2009 roku w sprawie I ACa 481/09).
Paulina Adamczyk
prawnik
kontakt: blog@zdanowiczlegal.pl
Super artykuł. Pozdrawiam serdecznie.
OdpowiedzUsuń