wtorek, 4 września 2012

Czy można wykorzystać zdjęcie przechodniów?

Jak już wspominałam w poprzednim poście (kliknij tutaj) polskie prawo co do zasady nie przewiduje możliwości rozpowszechniania cudzego wizerunku bez zgody tej osoby. 

Jednym z wyjątków przewidzianych przez art. 81 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych jest możliwość wykorzystania cudzego wizerunku, gdy wizerunek danej osoby stanowi jedynie szczegół całości takiej jak zgromadzenie, krajobraz, publiczna impreza, wówczas zgoda na wykorzystanie wizerunku takich indywidualnych osób nie jest potrzebna. Jeżeli zatem robimy na przykład zdjęcie w parku i znajdują się na nim też przechodnie, nie musimy uzyskiwać ich zgody na rozpowszechnianie wizerunku. Ważne jest jednak zachowanie odpowiedniej proporcji, wizerunek tych osób może stanowić jedynie szczegół danego krajobrazu, a nie odwrotnie – nie może być to ujęcie portretowe z krajobrazem czy imprezą w tle. 

Aleksandra Dalecka 
adwokat 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Prosimy o pozostawienie komentarza w temacie posta. Jesteśmy wdzięczni za Państwa opinie.

W tym miejscu nie udzielamy indywidualnych porad prawnych. Jeśli jesteście Państwo zainteresowani pomocą prawną, prosimy o mailowy (blog@zdanowiczlegal.pl) lub telefoniczny (+22 525 84 44) kontakt z Kancelarią. Koszt pomocy prawnej uzależniony jest od stopnia skomplikowania, charakteru sprawy i nakładu pracy prawnika. Udzielamy także e-porady.

Posty są aktualne w dniu ich publikacji. Nie odpowiadamy za późniejsze zmiany prawa.