wtorek, 7 maja 2013

Odszkodowanie za zniszczony samochód (dziury w drodze) – od kogo się dochodzi i jak się przygotować do procesu?

W sytuacji, gdy spotka nas na drodze przygoda związana z uszkodzeniem samochodu w wyniku najechania na dziurę bądź inne uszkodzenie w drodze, w pierwszej kolejności powinniśmy zadbać o zebranie pełnej dokumentacji dotyczącej całego zdarzenia, która będzie nam niezbędna w staraniach o uzyskanie odszkodowania za poniesioną szkodę. 

Na miejscu zdarzenia należy wykonać fotografie feralnego miejsca, tj. samej dziury, która stała się przyczyną uszkodzenia naszego samochodu, a także perspektywy całej drogi, co pomoże wykazać, że zdarzenie miało miejsce na konkretnym odcinku danej drogi. Należy również sfotografować uszkodzenia pojazdu, przy czym należy pamiętać, że pewne uszkodzenia mogą pozostawać na pierwszy rzut oka niewidoczne. Trzeba również wezwać policje, ewentualnie straż miejską, ponieważ notatka tych służb stanowi ważny dowód świadczący o zaistnieniu takiego zdarzenia. Jeżeli na miejscu znajdują się świadkowie warto uzyskać ich dane kontaktowe, gdyż ich zeznania mogą być przydatne w ewentualnym przyszłym procesie sądowym. Już po zdarzeniu należy także określić wysokość naszej szkody – może ona wynikać z wyceny rzeczoznawcy bądź z faktury wystawionej rzez warsztat za dokonaną naprawę. 

Gdy dysponujemy całą dokumentacją zdarzenia możemy zwrócić się do zarządcy drogi z naszym roszczeniem o odszkodowanie za uszkodzony pojazd. Aby ustalić zarządcę konkretnej drogi należy najpierw ustalić jej kategorię, i tak dla poszczególnych kategorii dróg zarządcą jest: 

1) drogi krajowe - Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad; 

2) drogi wojewódzkie - zarząd województwa; 

3) drogi powiatowe - zarząd powiatu; 

4) drogi gminne - wójt (burmistrz, prezydent miasta) (art. 19 ust. 2 ustawy z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych). 

Jeżeli okoliczności sprawy są bezsporne zarządca drogi może skierować ją do swojego zakładu ubezpieczeniowego celem wypłaty odszkodowania, który po dokonaniu swojej wyceny szkody może wypłacić odszkodowanie. W przeciwnym wypadku jedyną drogą dochodzenia odszkodowania pozostaje postępowanie sądowe, do którego należy dobrze się przygotować. W razie wątpliwości, radzimy skorzystać z pomocy prawnika, gdyż pozew nie zawsze będzie można uzupełnić w toku procesu.

Należy również pamiętać, że powstałe w wyniku najechania na dziurę uszkodzenia możemy naprawić korzystając z ubezpieczenia Autocasco, wtedy to nasz ubezpieczyciel będzie dochodził zwrotu nakładów na naprawę od zarządcy drogi. 

Artur Stosio 
prawnik 
kontakt: blog@zdanowiczlegal.pl 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Prosimy o pozostawienie komentarza w temacie posta. Jesteśmy wdzięczni za Państwa opinie.

W tym miejscu nie udzielamy indywidualnych porad prawnych. Jeśli jesteście Państwo zainteresowani pomocą prawną, prosimy o mailowy (blog@zdanowiczlegal.pl) lub telefoniczny (+22 525 84 44) kontakt z Kancelarią. Koszt pomocy prawnej uzależniony jest od stopnia skomplikowania, charakteru sprawy i nakładu pracy prawnika. Udzielamy także e-porady.

Posty są aktualne w dniu ich publikacji. Nie odpowiadamy za późniejsze zmiany prawa.