czwartek, 30 października 2014

Jak przygotować się do emisji obligacji?

W naszym cyklu dotyczącym obligacji omówiliśmy dotychczas wady i zalety emisji tych papierów wartościowych w stosunku do innych źródeł pozyskiwania finansowania oraz podstawową procedurę emisji obligacji własnych (kliknij tutaj). Warto jeszcze w paru słowach wspomnieć, jak przygotować się do emisji obligacji przez spółkę. 

Przede wszystkim należy dokonać analizy finansowych możliwości spłacenia obligacji wraz z oprocentowaniem i ustanowienia zabezpieczeń. Pamiętajmy, że zaciąganie zobowiązań, których z góry zakładamy, że możemy nie spłacić, rodzi nie tylko ryzyko wpłynięcia pozwu o zapłatę przeciwko spółce. Może spowodować w pewnych sytuacjach osobistą odpowiedzialność za zobowiązania członków zarządu, a nawet odpowiedzialność karną. 

Analizę finansową można przeprowadzić własnymi siłami lub skorzystać z pomocy profesjonalnych podmiotów doradczo - audytorskich. 

Aby pozyskać inwestorów, jeśli nie proponujemy nabycia obligacji z góry wybranym podmiotom, konieczne z reguły jest stworzenie prezentacji dotyczącej emitenta i proponowanych papierów wartościowych. 

Kolejnym etapem jest przygotowanie dokumentacji emisyjnej. Na tym etapie wskazane jest skorzystanie z pomocy Kancelarii, która zweryfikuje umową lub statut spółki, sprawdzi wymogi korporacyjne związane z emisją, przygotuje lub zweryfikuje stosowne dokumenty do emisji, przy uwzględnieniu jej charakteru i do ustanowienia zabezpieczeń. 

Aleksandra Dalecka
adwokat

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Prosimy o pozostawienie komentarza w temacie posta. Jesteśmy wdzięczni za Państwa opinie.

W tym miejscu nie udzielamy indywidualnych porad prawnych. Jeśli jesteście Państwo zainteresowani pomocą prawną, prosimy o mailowy (blog@zdanowiczlegal.pl) lub telefoniczny (+22 525 84 44) kontakt z Kancelarią. Koszt pomocy prawnej uzależniony jest od stopnia skomplikowania, charakteru sprawy i nakładu pracy prawnika. Udzielamy także e-porady.

Posty są aktualne w dniu ich publikacji. Nie odpowiadamy za późniejsze zmiany prawa.