środa, 19 sierpnia 2015

Jakie dowody należy zgromadzić podczas wakacji, o ile hotel nie spełnia umownych standardów?

Nikt nie jest zadowolony, gdy okazuje się, że hotel w którym ma spędzić wakacje nie spełnia standardów obiecanych przez biuro turystyczne. W takiej sytuacji należy pamiętać o przysługujących z tego tytułu roszczeniach wobec podmiotu organizującego pobyt. Za nienależyte wykonanie umowy o świadczenie usług turystycznych można dochodzić odszkodowania i zadośćuczynienia. 

Jeżeli nie uda się sprawy załatwić polubownie, konieczne będzie wystąpienie na drogę postępowania sądowego. Składając pozew należy przedstawić sądowi dowody na poparcie zgłaszanego żądania. W sprawach dotyczących roszczeń związanych ze złym standardem hotelu takie dowody najlepiej zgromadzić od razu na miejscu pobytu. 

Przede wszystkim należy sporządzić obszerną dokumentację zdjęciową. Jeżeli będzie taka możliwość, od razu warto przesłać zgłoszenie reklamacyjne do biura turystycznego za pośrednictwem poczty elektronicznej. Koniecznie trzeba też zgłosić nasze zastrzeżenia obsłudze hotelu, jak również przedstawicielowi biura turystycznego rezydującego na miejscu. Warto poprosić o potwierdzenie przyjęcia tych zgłoszeń, np. w formie kserokopii z pieczątką hotelu czy podpisem pracownika obsług, na której będzie również treść naszych zastrzeżeń. Inni uczestnicy wycieczki też mogą poświadczyć okoliczności, które będziemy podnosić w pozwie. Pamiętajmy zatem, aby zanotować dane kontaktowe do tych osób, celem powołania tych osób na świadków w postępowaniu sądowym. Podobnie personel hotelu lub restauracji może zaświadczyć na naszą korzyść. Można poprosić te osoby o spisanie oświadczeń potwierdzających standard danego obiektu. Zdarza się, że osobami pracującymi w zagranicznych obiektach są Polacy, wykonujący pracę sezonową. Wówczas taka osoba po powrocie do kraju może w sądzie poświadczyć podnoszone przez nas okoliczności i warto zatem zanotować jej dane kontaktowe, celem powołania na świadka w sądzie.

Jako, że zgodnie z ogólnymi zasadami procesu, to na osobie składającej pozew spoczywa obowiązek udowodnienia okoliczności, które przytacza na poparcie swoich racji, w interesie pokrzywdzonego urlopowicza jest zebranie możliwie najobszerniejszego materiału dowodowego.

Gabriela Waraszkiewicz
adwokat
Kontakt: blog@zdanowiczlegal.pl 


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Prosimy o pozostawienie komentarza w temacie posta. Jesteśmy wdzięczni za Państwa opinie.

W tym miejscu nie udzielamy indywidualnych porad prawnych. Jeśli jesteście Państwo zainteresowani pomocą prawną, prosimy o mailowy (blog@zdanowiczlegal.pl) lub telefoniczny (+22 525 84 44) kontakt z Kancelarią. Koszt pomocy prawnej uzależniony jest od stopnia skomplikowania, charakteru sprawy i nakładu pracy prawnika. Udzielamy także e-porady.

Posty są aktualne w dniu ich publikacji. Nie odpowiadamy za późniejsze zmiany prawa.