poniedziałek, 31 sierpnia 2015

Jakie dowody zebrać w hotelu na nieudany urlop/zmarnowane wakacje?

Warto uzyskać dane adresowe obsługi hotelu oraz rezydenta dla celów prowadzenia ewentualnego procesu odszkodowawczego. Gdy okazuje się, że warunki w jakich przyszło nam spędzać urlop odbiegają od deklarowanych w umowie z biurem turystycznym, mamy prawo domagać się naprawienia zaistniałej szkody.

Jeżeli zamierzamy dochodzić należnego odszkodowania w sądzie, wówczas składając pozew będziemy musieli przedstawić sądowi dowody na poparcie zgłaszanego żądania. W sprawach dotyczących roszczeń związanych ze złym standardem hotelu lub organizacją pobytu, mogą być pomocne zeznania świadków, w tym pracowników obsługi hotelu czy rezydenta. Warto zatem na miejscu poprosić te osoby o podanie danych adresowych, do ewentualnego wykorzystania w procesie. W przypadku pobytu zagranicznego, można poprosić te osoby o spisanie oświadczeń potwierdzających podnoszone przez nas okoliczności. Dopuszczalne jest przeprowadzenie przesłuchania świadka przed sądem jego miejsca zamieszkania, jednak powoływanie cudzoziemców na świadków w Polskim sądzie może wiązać się z nadmiernymi kosztami. Zdarza się jednak, że osobami pracującymi w zagranicznych obiektach są Polacy i wówczas taka osoba po powrocie do kraju może w sądzie złożyć zeznania.

Należy pamiętać, że to na osobie składającej pozew spoczywa obowiązek udowodnienia okoliczności, które przytacza na poparcie swoich racji. Wobec tego w interesie pokrzywdzonego urlopowicza jest jak najlepsze przygotowanie dowodów. Dowód z zeznań świadków, którzy znają okoliczności sprawy ma znaczący walor w postępowaniu sądowym. Dlatego warto zapewnić sobie możliwość zgłoszenia na świadków w ewentualnym procesie osób z obsługi hotelu lub rezydenta. 

Gabriela Waraszkiewicz
adwokat
Kontakt: blog@zdanowiczlegal.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Prosimy o pozostawienie komentarza w temacie posta. Jesteśmy wdzięczni za Państwa opinie.

W tym miejscu nie udzielamy indywidualnych porad prawnych. Jeśli jesteście Państwo zainteresowani pomocą prawną, prosimy o mailowy (blog@zdanowiczlegal.pl) lub telefoniczny (+22 525 84 44) kontakt z Kancelarią. Koszt pomocy prawnej uzależniony jest od stopnia skomplikowania, charakteru sprawy i nakładu pracy prawnika. Udzielamy także e-porady.

Posty są aktualne w dniu ich publikacji. Nie odpowiadamy za późniejsze zmiany prawa.