piątek, 11 maja 2012

Na co można przeznaczyć zysk w spółce z o.o. w likwidacji

Każde Zwyczajne Zgromadzenie Wspólników w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością powinno podjąć uchwałę w przedmiocie podziału zysku lub pokrycia straty. 

W spółce z o.o. w likwidacji nadal istnieje obowiązek skwitowania roku obrotowego, jeśli takowy zakończył się w trakcie likwidacji. Oznacza to także obowiązek podjęcia przez Zgromadzenie stosownej uchwały w zakresie zysku, o ile taki zysk został wypracowany. 

Jeśli przeznaczamy go na pokrycie straty, uchwała nie wydaje się być problematyczna. Inaczej jest, gdy zysk chcielibyśmy wypłacić wspólnikom. Wówczas na przeszkodzie staje art. 275 § 2 Kodeksu spółek handlowych, zgodnie z którym w okresie likwidacji nie można, nawet częściowo, wypłacać wspólnikom zysków. Niektórzy komentatorzy twierdzą, że możliwe jest podjęcie uchwały o wypłacie zysku, ale z odroczonym terminem płatności, tak aby nie pogwałcona została wyżej wskazana norma art. 275 § 2 Kodeksu spółek handlowych. Należy jednak zważyć, że niepodzielony zysk będzie i tak powiększał majątek spółki i na koniec likwidacji, o ile nie zostanie przeznaczony na spłatę wierzycieli spółki, zostanie proporcjonalnie podzielony pomiędzy wspólników.

Zachęcamy do skorzystania z usług prawnych świadczonych przez Kancelarię w zakresie likwidacji spółek. Wykonamy dla Państwa kompleksową strategię likwidacji spółki, jak też przeprowadzimy spółkę przez likwidację krok po kroku, jak i na jej poszczególnych etapach, również w zakresie wyboru likwidatora spółki. 

Aleksandra Dalecka 
adwokat 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Prosimy o pozostawienie komentarza w temacie posta. Jesteśmy wdzięczni za Państwa opinie.

W tym miejscu nie udzielamy indywidualnych porad prawnych. Jeśli jesteście Państwo zainteresowani pomocą prawną, prosimy o mailowy (blog@zdanowiczlegal.pl) lub telefoniczny (+22 525 84 44) kontakt z Kancelarią. Koszt pomocy prawnej uzależniony jest od stopnia skomplikowania, charakteru sprawy i nakładu pracy prawnika. Udzielamy także e-porady.

Posty są aktualne w dniu ich publikacji. Nie odpowiadamy za późniejsze zmiany prawa.